De sidste to weekender har været travle stævneweekender og det med masser af flotte resultater til afkom efter Katrinelunds hingste.
Morsø Rideklub afholdt deres C-stævne i både springning og dressur med følgende resultater:
Dressur - fredag
MB0
- Nr.3 - 69,744 % - Raki BK e.Skovens Rafael / BH Hertug,opdrættet af Bo I Knudsen,rytter : Rita S.Hansen
- Nr.4 - 68,462 % - Skallebæks Re Noir e.De Noir / BH Romanov,opdrættet af Anne og Kim Johansen,rytter Cabrina Zillo Geip
- Nr.5 - 68,077 % - Bakkely's Delini e.De Noir / Midt-West Ibi-Light,opdrættet af Preben Hald,rytter Stine Klausholt
- Nr.6 - 67,564 % - Feldborgs Lantano e.Tailormade Lancelot / Rendevouz,opdrættet af Arne Feldborg Johannesen,rytter : Adam Sparlund Olesen
Prix Sgt.George
- Nr.1 - 72,105 % - Banja Luca e.De Noir / Donhill,opdrættet af Rita Simoni,rytter : Cabrina Zillo Geip
LA1
- Nr.2 - 68,704 % - Stand Proud e.Skovens Rafael / Patriot, opdrættet af Anne Feiring,rytter : Josephine R Facius
- Nr.6 - 67,963 % - Søndertoftens Unique e.Stevie Wonder / Come Back II,opdrættet af C.Kjærgaard,rytter : Martin Korsbæk
- Nr.6 - 67,963 % - Stenagers Aristokrat e.Tailormade Attention / Olympic Ferro,opdrættet af Bjarne og MayBritt Christensen,rytter : Rita S Hansen
LA5
- Nr.3 - 65,833 % - Skikkilds Aragon e.De Noir / Allegro,opdrættet af Peter Jensen,rytter:Pernille Gundersen Petersen
LA2
- Nr.1 - 74,828 % - Stand Proud e.Skovens Rafael / Patriot, opdrættet af Anne feiring,rytter : Josephine R Facius
- Nr.2 - 70,690 % - Thybo's Vicki e.Bon Bravour / Michellino,opdrættet af Djon Thybo,rytter : Adam Sparlund Olesen
Lørdag
MB2
- Nr.1 - 67,632 % - Raki BK e.Skovens Rafael / BH Hertug,opdrættet af Bo I Knudsen,rytter : Rita S.Hansen
MB0
- Nr.2 - 68,590 % - Skallebæks Re Noir e.De Noir / BH Romanov,opdrættet af Anne og Kim Johansen,rytter Cabrina Zillo Geip
MB1 - Uoff.DM for beriderelever,indl.
- Nr.1 -Bakkely's Delini e.De Noir / Midt-West Ibi-Light,opdrættet af Preben Hald,rytter Stine Klausholt
LA2
- Nr.1 - 73,276 % - Stand Proud e.Skovens Rafael / Patriot, opdrættet af Anne Feiring,rytter : Josephine R Facius
LA4
- Nr.1 - 68,382 % - Chrievi's de Lavall e.De Noir / Lavallo,opdrættet af Vivian og Jes H Thomasen,rytter : Sofie Mahon
- Nr.3 - 67,353 % - Weltsieger e. Weltjunge / Andiamo,opdrættet af Stutteri Hosager,rytter: Maiken Vigsø Conell
- Nr.4 - 67,206 % - Birkenæs Theo e.Tailormade Temptation / Coronado,opdrættet af Keld R Nielsen,rytter : Ditte L Nielsen
Søndag
MB0
- Nr.2 - 68,205 % - Feldborgs Lantano e.Tailormade Lancelot / Rendevouz,opdrættet af Arne Feldborg Johannesen,rytter : Adam Sparlund Olesen
MB2
- Nr.1 - 66,974 % - Raki BK e.Skovens Rafael / BH Hertug,opdrættet af Bo I Knudsen,rytter : Rita S.Hansen
Uoff.DM for beriderelever 2018
- Nr.2 - 136,611 - Bakkely's Delini e.De Noir / Midt-West Ibi-Light,opdrættet af Preben Hald,rytter Stine Klausholt
LA1
- Nr.1 - 71,111 % - Birkenæs Theo e.Tailormade Temptation / Coronado,opdrættet af Keld R Nielsen,rytter : Ditte L Nielsen
- Nr.5 - 68,333 % - Dora Antoinette e.BH Romantic / De Noir,opdrættet af T.Hensberg,rytter : Frederikke K Ravnskov (solgt fra Katrinelund)
- Nr.6 - 67,407 % - Stenagers Aristokrat e.Tailormade Attention / Olympic Ferro,opdrættet af Bjarne og MayBritt Christensen,rytter : Rita S Hansen
LA2
- Nr.2 - 78,448 % - Stand Proud e.Skovens Rafael / Patriot, opdrættet af Anne Feiring,rytter : Josephine R Facius
- Nr.3 - 75,862 % - Thybo's Vicki e.Bon Bravour / Michellino,opdrættet af Djon Thybo,rytter : Adam Sparlund Olesen
- Nr.4 - 75,345 % - Chrievi's de Lavall e.De Noir / Lavallo,opdrættet af Vivian og Jes H Thomasen,rytter : Sofie Mahon
- Nr.5 - 74,483 % - Østerhyldigs Miss De l'Or e.De l'Or / Landau,opdrættet af Helle og Christian Thøgersen,rytter : Adam Sparlund Olesen
Hjallerup Rideklub's Landsstævne i dressur
LA1
- Nr.3 - 69,249 % - Korslunds Depardiev e. Tailormade Attention / Florencio I,opdrættet af I.Hebsgaard og Carsten Korslund,rytter : Janni Jensen
MB0
- Nr.3 - 66,859 % - Sejlgaards La-Rouge e. Skovens Rafael / De Noir,opdrættet af D.Gasbjerg,rytter : Julie Gasbjerg
Prix Sgt George
- Nr.1 - 72,412 % - Springbank I e.Skovens Rafael / De Niro,opdrættet af Västra Hoby Stuteri AB,rytter : Carina Nevermann Torup
Skive Rideklubs C-stævne i dressur
LA2
- Nr.3 - 68,621 % - Logo's Dixon e.De Noir / BH Hotline,opdrættet af Jette Fries,rytter : Caroline Hansen
- Nr.4 - 68,448 % - Vidtskue's Rafaella e. Skovens Rafael / Loran,opdrættet af Stutteri Vidtskue,rytter : Camilla Lund-Petersen
- nr.4 - 68,448% - Atterupgaard's Jazzper e.Jazz/Stedinger,opdrættet af Atterupgaard,rytter : Josephine Stenholt Knudsen (solgt fra Katrinelund)
LA5
- Nr.2 - 69,833 % - Loretta Sem e.L'espoir / Sandro Hit,opdrættet af Simon Pedersen,rytter : Susie Wøbbe Dalgaard
- Nr.4 - 68,333 % - Things Frederikke e.Cabachon / Garde du Couer,opdrættet af Svend Erik Thing,rytter : Anne Bak Christensen
LA1
- Nr.1 - 74,074 % - De Tektor e.De Noir / Rambo , opdrættet af Jan Madsen,rytter : Rikke K Madsen
MB1
- Nr.1 - 71,486 % - Madonna Askelund e.De Noir / Rambo, opdrættet af Poul Flye,rytter : Jeppe Houmann Petersen
LA2
- Nr.3 - 69,310 % - Frederiksmindes Suspekt e.Stevie Wonder / Tibirias, opdrættet af Helle Jensen,rytter : Nicoline Michaelsen
Holstebro Sports Rideklub's C-stævne i spring og dressur
LA2
- Nr.2 - 68,276 % - Toftegårdens Korsika e.L'espoir / Michellino,opdrættet af H.Pedersen,rytter : Stella Mark (solgt fra Katrinelund)
LA6
- Nr.1 - 66,053 % - Laulundens Sienna e.De Noir / Victory,opdrættet af Lene Ø Miller,rytter : Sofie Ø Iversen
- Nr.2 - 64,737 % - Titleist e.Tailormade Temptation / BH Don Shufro,opdrættet af Anja hegstrup,rytter : Kristin Cecillie Kloster (solgt fra Katrinelund)
MA1
- Nr.1 - 62,639 % - Raki BK e.Skovens Rafael / BH Hertug,opdrættet af Bo I Knudsen,rytter : Rita S.Hansen
LA1
- Nr.1 - 72,407 % - Korsgårds Toledo e.Tailormade Temptation / De Noir,opdrætter Niels Balling,rytter :Cabrina Zillo Geip
- Nr.2 - 68,889 % - Thybo's Vicki e.Bon Bravour / Michellino,opdrættet af Djon Thybo,rytter : Adam Sparlund Olesen
MB0
- Nr.7 - 68,077 % - Catalina e.Crelido / Akinos,opdrættet af Stutteri Hove,rytter : Emma Lyngsø
Billund Sports Rideklub C-stævne i dressur
DRF Championat for ungheste, 6-års dressurheste indl.kval.
- Nr.2 - 84,400 - Vestermarkens Tequila e.Tailormade Temptation / BH Don Shufro,opdrættet af Kirsten Buus,rytter : Tanja Rusovic
Trav 8,2 - Skridt 8,5 - Galop 8,8 - Ridelighed 8,2 - Kapacitet 8,6
Vestermarkens Tequila og Tanja Rosuvic er også blevet udtaget til Falstebo Horse Show.
MB0
- Nr.6 - 69,872 % - Feldborgs Lantano e.Tailormade Lancelot / Rendevouz,opdrættet af Arne Feldborg Johannesen,rytter : Adam Sparlund Olesen
LA6
- Nr.6 - 67,778 % - Treldegårds Sabia e. De l'Or / BH Romanov,opdrættet af Kirsten og Niels Madsen,rytter : Karin B Hansen
LA3
- Nr.2 - 70,172 % - Stand Proud e.Skovens Rafael / Patriot, opdrættet af Anne Feiring,rytter : Josephine R Facius
LA5
- Nr.2 - 72,667 % - Svalegårds Lip Stick e. L'espoir / Akinos,opdrættet af Stutteri Svalegård,rytter . Signe Veronika Olsen
Billund Sports Rideklub C-stævne i spring
Fredag
LC - Fine nulrunder til følgende:
- 0 - Teglvangs Athene Jong e.Acolino / Willemoes,opdrættet af N.og Sten Jong Villumsen,rytter :Alexander L Kjeldsen
LB - Fine nulrunder til følgende:
- 0 - Ullerups Carlo e.Cabachon / Kanudos xx,opdrættet af Esben Toft,rytter : Renee Ulvsbjerg
LA - Fine nulrunder til følgende :
- 0 - Ullerups Carlo e.Cabachon / Kanudos xx,opdrættet af Esben Toft,rytter : Renee Ulvsbjerg
Lørdag
LC - Fine nulrunder til følgende :
- 0 - Lüc Abelo L e.Tailormade Lancelot / Lucky Light,opdrættet af Peter Lambertsen,rytter : Michelle Krygermeier
- 0 - Vesterdams Cacelli e.Cabachon / Andiamo,opdrættet af Erik Faber,rytter : Jeppe Frølund Jensen
LB - Fine nulrunder til følgende :
- 0 - Cjasmin e.Cabachon,opdrættet af Carina Frederiksen,rytter : Pernille Korsholm
LA1*
- Nr.14 - 0 - Ingerlise's Chili e.Crelido / Fanal Prydsholm,opdrættet af Ann Rysgaard,rytter : Tina Rosengård Hansen
DRF Championat for ungheste, 4-års springheste indl.kval.
- Nr.2 - 8,2 - Teglvangs Athene Jong e.Acolino / Willemoes,opdrættet af N.og Sten Jong Villumsen,rytter :Alexander L Kjeldsen
DRF Championat for ungheste, 5-års springheste indl.kval.
- Nr.3 - 8,1 - Cliffhanger e.Cabachon / Quite L,opdrættet af Stutteri Sorgenfri,rytter Søren Wind
Bækgården Sports Rideklub C-stævne i spring
Torsdag
LC - Fine nulrunder til følgende :
- 0 - Godsendnever T e.Godsend du Reverdy / Rockland,rytter : Elisabeth H Mørch
- 0 - Casall Sem e.Cabachon / Coronado,opdrættet af Esben Pedersen,rytter : Laila Pedersen
- 0 - Vehlsgaards Cassiopeiae. De Noir / Mosegårdens Dilight,opdrættet af Laila og Morten Vehl Bjerk Rebsbech, rytter : Cecilie K Rasmussen
- 0 - Katrinelund Satisfaction e.Sandro's Adel / Crelido,opdrættet af Ib Kirk,rytter : Laila Pedersen
- 0 - Teglvangs Athene Jong e.Acolino / Willemoes,opdrættet af N.og Sten Jong Villumsen,rytter :Alexander L Kjeldsen
- 0 - Diggi Dee e.Balou de Rouet / Willemoes,opdrættet af Mads Quist,rytter : Renee Ulvsbjerg
- 0 - Svalegårds Gold Crelido / Grannus Ass,opdrættet af Lars Krabbe,rytter :Laila Pedersen
Fredag
LB1*
- Nr.2 - 0 - 0 Descartes as de Picas e.Prince du Grimeux / Turban Rose xx,opdrættet af Yeguada Campo Enmedia,rytter : Henriette Bek
LB2**
- Nr.1 - 0 - Calliano e.Crelido / Royal Z II,opdrættet af Lone Hornsyld,rytter : Julie P Siebert
LA1*
- Nr.7 - 0-0 Grøndalgaards Aurora e.Ulrich Z /Lando,opdrættet af Heidi K Jensen,rytter : Ida H Meineche
- Nr.15 - 0-0 Barry Baloon e.Balou du Rouet / Corrado I,opdrættet af Thomas Hornstrup,rytter : Renee Ulvsbjerg
LA2**
- Nr.10 - 0 - Virtuose du Reverdy e.Grim St Clair / Alegretto,opdrættet af S.A.R.L Haras du Reverdy,rytter : Emil Vestergård
MB1*
- Nr.7 - 0 - Virtuose du Reverdy e.Grim St Clair / Alegretto,opdrættet af S.A.R.L Haras du Reverdy,rytter : Emil Vestergård
DRF Championat for ungheste, 4-års springheste indl.kval.
- Nr. 1 - 8,5 - Katrinelund Satisfaction e.Sandro's Adel / Crelido,opdrættet af Ib Kirk,rytter : Laila Pedersen
- Nr. 6 - 8,2 - Svalegårds Gold Crelido / Grannus Ass,opdrættet af Lars Krabbe,rytter :Laila Pedersen
- Nr. 8 - 8,1 - Teglvangs Athene Jong e.Acolino / Willemoes,opdrættet af N.og Sten Jong Villumsen,rytter :Alexander L Kjeldsen
- Nr. 8 - 8,1 - Galliano LW e.Acolino / Candillo,opdrættet af Lone Wollesen,rytter : Sashia Astrup Jensen
Frederikshavn Rideklub C-stævne i dressur med Stilcup
LA2
- Nr.2 - 67,9% - De Luca L efter De Noir / Combine-Wunder / Come Back II,opdrættet af Peter Lambertsen,rytter: Lise Lambertsen
Vi ønsker avlere,ryttere og ejere stort tillykke med de flotte resultater.
Foto : Privat