<

Flotte resultater til afkom efter Katrinelunds hingste03-07-2018 - 14:08

Ved de sidste to weekenders stævner i springning og dressur

De sidste to weekender har været travle stævneweekender og det med masser af flotte resultater til afkom efter Katrinelunds hingste.

 

Morsø Rideklub afholdt deres C-stævne i både springning og dressur med følgende resultater:

 

Dressur - fredag

 

MB0

  • Nr.3 - 69,744 % - Raki BK e.Skovens Rafael / BH Hertug,opdrættet af Bo I Knudsen,rytter : Rita S.Hansen
  • Nr.4 - 68,462 % - Skallebæks Re Noir e.De Noir / BH Romanov,opdrættet af Anne og Kim Johansen,rytter Cabrina Zillo Geip
  • Nr.5 - 68,077 % - Bakkely's Delini e.De Noir / Midt-West Ibi-Light,opdrættet af Preben Hald,rytter Stine Klausholt
  • Nr.6 - 67,564 % - Feldborgs Lantano e.Tailormade Lancelot / Rendevouz,opdrættet af Arne Feldborg Johannesen,rytter : Adam Sparlund Olesen

Prix Sgt.George

  • Nr.1 - 72,105 % - Banja Luca e.De Noir / Donhill,opdrættet af Rita Simoni,rytter : Cabrina Zillo Geip

LA1

  • Nr.2 - 68,704 % - Stand Proud e.Skovens Rafael / Patriot, opdrættet af J.Søgaard og K.Decker,rytter : Josephine R Facius
  • Nr.6 - 67,963 % - Søndertoftens Unique e.Stevie Wonder / Come Back II,opdrættet af C.Kjærgaard,rytter : Martin Korsbæk
  • Nr.6 - 67,963 % - Stenagers Aristokrat e.Tailormade Attention / Olympic Ferro,opdrættet af Bjarne og MayBritt Christensen,rytter : Rita S Hansen

LA5

  • Nr.3 - 65,833 % - Skikkilds Aragon e.De Noir / Allegro,opdrættet af Peter Jensen,rytter:Pernille Gundersen Petersen

LA2

  • Nr.1 - 74,828 % - Stand Proud e.Skovens Rafael / Patriot, opdrættet af J.Søgaard og K.Decker,rytter : Josephine R Facius
  • Nr.2 - 70,690 % - Thybo's Vicki e.Bon Bravour / Michellino,opdrættet af Djon Thybo,rytter : Adam Sparlund Olesen

Lørdag

MB2

  • Nr.1 - 67,632 % - Raki BK e.Skovens Rafael / BH Hertug,opdrættet af Bo I Knudsen,rytter : Rita S.Hansen

MB0

  • Nr.2 - 68,590 % - Skallebæks Re Noir e.De Noir / BH Romanov,opdrættet af Anne og Kim Johansen,rytter Cabrina Zillo Geip

MB1 - Uoff.DM for beriderelever,indl.

  • Nr.1 -Bakkely's Delini e.De Noir / Midt-West Ibi-Light,opdrættet af Preben Hald,rytter Stine Klausholt

LA2

  • Nr.1 - 73,276 % - Stand Proud e.Skovens Rafael / Patriot, opdrættet af J.Søgaard og K.Decker,rytter : Josephine R Facius

LA4

  • Nr.1 - 68,382 % - Chrievi's de Lavall e.De Noir / Lavallo,opdrættet af Vivian og Jes H Thomasen,rytter : Sofie Mahon
  • Nr.3 - 67,353 % - Weltsieger e. Weltjunge / Andiamo,opdrættet af Stutteri Hosager,rytter: Maiken Vigsø Conell
  • Nr.4 - 67,206 % - Birkenæs Theo e.Tailormade Temptation / Coronado,opdrættet af Keld R Nielsen,rytter : Ditte L Nielsen

Søndag

MB0

  • Nr.2 - 68,205 % - Feldborgs Lantano e.Tailormade Lancelot / Rendevouz,opdrættet af Arne Feldborg Johannesen,rytter : Adam Sparlund Olesen

MB2

  • Nr.1 - 66,974 % - Raki BK e.Skovens Rafael / BH Hertug,opdrættet af Bo I Knudsen,rytter : Rita S.Hansen

Uoff.DM for beriderelever 2018

  • Nr.2 - 136,611 - Bakkely's Delini e.De Noir / Midt-West Ibi-Light,opdrættet af Preben Hald,rytter Stine Klausholt

LA1

  • Nr.1 - 71,111 % - Birkenæs Theo e.Tailormade Temptation / Coronado,opdrættet af Keld R Nielsen,rytter : Ditte L Nielsen
  • Nr.5 - 68,333 % - Dora Antoinette e.BH Romantic / De Noir,opdrættet af T.Hensberg,rytter : Frederikke K Ravnskov (solgt fra Katrinelund)
  • Nr.6 - 67,407 % - Stenagers Aristokrat e.Tailormade Attention / Olympic Ferro,opdrættet af Bjarne og MayBritt Christensen,rytter : Rita S Hansen

LA2

  • Nr.2 - 78,448 % - Stand Proud e.Skovens Rafael / Patriot, opdrættet af J.Søgaard og K.Decker,rytter : Josephine R Facius
  • Nr.3 - 75,862 % - Thybo's Vicki e.Bon Bravour / Michellino,opdrættet af Djon Thybo,rytter : Adam Sparlund Olesen
  • Nr.4 - 75,345 % - Chrievi's de Lavall e.De Noir / Lavallo,opdrættet af Vivian og Jes H Thomasen,rytter : Sofie Mahon
  • Nr.5 - 74,483 % - Østerhyldigs Miss De l'Or e.De l'Or / Landau,opdrættet af Helle og Christian Thøgersen,rytter : Adam Sparlund Olesen

 

 

 

Hjallerup Rideklub's Landsstævne i dressur

LA1

  • Nr.3 - 69,249 % - Korslunds Depardiev e. Tailormade Attention / Florencio I,opdrættet af I.Hebsgaard og Carsten Korslund,rytter : Janni Jensen

MB0

  • Nr.3 - 66,859 % - Sejlgaards La-Rouge e. Skovens Rafael / De Noir,opdrættet af D.Gasbjerg,rytter : Julie Gasbjerg

Prix Sgt George

  • Nr.1 - 72,412 % - Springbank I e.Skovens Rafael / De Niro,opdrættet af Västra Hoby Stuteri AB,rytter : Carina Nevermann Torup

 

 

 

Skive Rideklubs C-stævne i dressur

LA2

  • Nr.3 - 68,621 % - Logo's Dixon e.De Noir / BH Hotline,opdrættet af Jette Fries,rytter : Caroline Hansen
  • Nr.4 - 68,448 % - Vidtskue's Rafaella e. Skovens Rafael / Loran,opdrættet af Stutteri Vidtskue,rytter : Camilla Lund-Petersen
  • nr.4 - 68,448% - Atterupgaard's Jazzper e.Jazz/Stedinger,opdrættet af Atterupgaard,rytter : Josephine Stenholt Knudsen (solgt fra Katrinelund)

LA5

  • Nr.2 - 69,833 % - Loretta Sem e.L'espoir / Sandro Hit,opdrættet af Simon Pedersen,rytter : Susie Wøbbe Dalgaard
  • Nr.4 - 68,333 % - Things Frederikke e.Cabachon / Garde du Couer,opdrættet af Svend Erik Thing,rytter : Anne Bak Christensen

LA1

  • Nr.1 - 74,074 % - De Tektor e.De Noir / Rambo , opdrættet af Jan Madsen,rytter : Rikke K Madsen

MB1

  • Nr.1 - 71,486 % - Madonna Askelund e.De Noir / Rambo, opdrættet af Poul Flye,rytter : Jeppe Houmann Petersen

LA2

  • Nr.3 - 69,310 % - Frederiksmindes Suspekt e.Stevie Wonder / Tibirias, opdrættet af Helle Jensen,rytter : Nicoline Michaelsen

 

 

 

Holstebro Sports Rideklub's C-stævne i spring og dressur

​LA2

  • Nr.2 - 68,276 % - Toftegårdens Korsika e.L'espoir / Michellino,opdrættet af H.Pedersen,rytter : Stella Mark (solgt fra Katrinelund)       

LA6

  • Nr.1 - 66,053 % - Laulundens Sienna e.De Noir / Victory,opdrættet af Lene Ø Miller,rytter : Sofie Ø Iversen
  • Nr.2 - 64,737 % - Titleist e.Tailormade Temptation / BH Don Shufro,opdrættet af Anja hegstrup,rytter : Kristin Cecillie Kloster (solgt fra Katrinelund)

MA1

  • Nr.1 - 62,639 % - Raki BK e.Skovens Rafael / BH Hertug,opdrættet af Bo I Knudsen,rytter : Rita S.Hansen

LA1

  • Nr.1 - 72,407 % - Korsgårds Toledo e.Tailormade Temptation / De Noir,opdrætter Niels Balling,rytter :Cabrina Zillo Geip
  • Nr.2 - 68,889 % - Thybo's Vicki e.Bon Bravour / Michellino,opdrættet af Djon Thybo,rytter : Adam Sparlund Olesen

MB0

  • Nr.7 - 68,077 % - Catalina e.Crelido / Akinos,opdrættet af Stutteri Hove,rytter : Emma Lyngsø

 

 

 

Billund Sports Rideklub C-stævne i dressur

 

DRF Championat for ungheste, 6-års dressurheste indl.kval.

 

  • Nr.2 - 84,400 - Vestermarkens Tequila e.Tailormade Temptation / BH Don Shufro,opdrættet af Kirsten Buus,rytter : Tanja Rusovic

          Trav 8,2 - Skridt 8,5 - Galop 8,8 - Ridelighed 8,2 - Kapacitet 8,6

          Vestermarkens Tequila og Tanja Rosuvic er også blevet udtaget til Falstebo Horse Show.

 

 

MB0

  • Nr.6 - 69,872 % - Feldborgs Lantano e.Tailormade Lancelot / Rendevouz,opdrættet af Arne Feldborg Johannesen,rytter : Adam Sparlund Olesen

LA6

  • Nr.6 - 67,778 % - Treldegårds Sabia e. De l'Or / BH Romanov,opdrættet af Kirsten og Niels Madsen,rytter : Karin B Hansen

LA3

  • Nr.2 - 70,172 % - Stand Proud e.Skovens Rafael / Patriot, opdrættet af J.Søgaard og K.Decker,rytter : Josephine R Facius

LA5

  • Nr.2 - 72,667 % - Svalegårds Lip Stick e. L'espoir / Akinos,opdrættet af Stutteri Svalegård,rytter . Signe Veronika Olsen

 

 

Billund Sports Rideklub C-stævne i spring

Fredag

 

LC - Fine nulrunder til følgende:

  • 0 - Teglvangs Athene Jong e.Acolino / Willemoes,opdrættet af N.og Sten Jong Villumsen,rytter :Alexander L Kjeldsen

LB - Fine nulrunder til følgende:

  • 0 - Ullerups Carlo e.Cabachon / Kanudos xx,opdrættet af Esben Toft,rytter : Renee Ulvsbjerg

LA - Fine nulrunder til følgende :

  • 0 - Ullerups Carlo e.Cabachon / Kanudos xx,opdrættet af Esben Toft,rytter : Renee Ulvsbjerg

Lørdag

LC - Fine nulrunder til følgende :

  • 0 - Lüc Abelo L e.Tailormade Lancelot / Lucky Light,opdrættet af Peter Lambertsen,rytter : Michelle Krygermeier
  • 0 - Vesterdams Cacelli e.Cabachon / Andiamo,opdrættet af Erik Faber,rytter : Jeppe Frølund Jensen

LB  - Fine nulrunder til følgende :

  • 0 - Cjasmin e.Cabachon,opdrættet af Carina Frederiksen,rytter : Pernille Korsholm

LA1*

  • Nr.14 - 0 - Ingerlise's Chili e.Crelido / Fanal Prydsholm,opdrættet af Ann Rysgaard,rytter : Tina Rosengård Hansen

DRF Championat for ungheste, 4-års springheste indl.kval.

 

  • Nr.2 - 8,2 - Teglvangs Athene Jong e.Acolino / Willemoes,opdrættet af N.og Sten Jong Villumsen,rytter :Alexander L Kjeldsen

 

DRF Championat for ungheste, 5-års springheste indl.kval.

  • Nr.3 - 8,1 - Cliffhanger e.Cabachon / Quite L,opdrættet af Stutteri Sorgenfri,rytter Søren Wind

 

 

 

Bækgården Sports Rideklub C-stævne i spring

Torsdag

LC - Fine nulrunder til følgende :

  • 0 - Godsendnever T e.Godsend du Reverdy / Rockland,rytter : Elisabeth H Mørch
  • 0 - Casall Sem e.Cabachon / Coronado,opdrættet af Esben Pedersen,rytter : Laila Pedersen
  • 0 - Vehlsgaards Cassiopeiae. De Noir / Mosegårdens Dilight,opdrættet af Laila og Morten Vehl Bjerk Rebsbech,        rytter : Cecilie K Rasmussen
  • 0 - Katrinelund Satisfaction e.Sandro's Adel / Crelido,opdrættet af Ib Kirk,rytter : Laila Pedersen
  • 0 - Teglvangs Athene Jong e.Acolino / Willemoes,opdrættet af N.og Sten Jong Villumsen,rytter :Alexander L Kjeldsen
  • 0 - Diggi Dee e.Balou de Rouet / Willemoes,opdrættet af Mads Quist,rytter : Renee Ulvsbjerg
  • 0 - Svalegårds Gold Crelido / Grannus Ass,opdrættet af Lars Krabbe,rytter :Laila Pedersen

Fredag

LB1*

  • Nr.2 - 0 - 0 Descartes as de Picas e.Prince du Grimeux / Turban Rose xx,opdrættet af Yeguada Campo Enmedia,rytter : Henriette Bek

LB2**

  • Nr.1 - 0 - Calliano e.Crelido / Royal Z II,opdrættet af Lone Hornsyld,rytter : Julie P Siebert

LA1*

  • Nr.7   - 0-0 Grøndalgaards Aurora e.Ulrich Z /Lando,opdrættet af Heidi K Jensen,rytter : Ida H Meineche
  • Nr.15 - 0-0 Barry Baloon e.Balou du Rouet / Corrado I,opdrættet af Thomas Hornstrup,rytter : Renee Ulvsbjerg

LA2**

  • Nr.10 - 0 - Virtuose du Reverdy e.Grim St Clair / Alegretto,opdrættet af S.A.R.L Haras du Reverdy,rytter : Emil Vestergård

MB1*

  • Nr.7 - 0 - Virtuose du Reverdy e.Grim St Clair / Alegretto,opdrættet af S.A.R.L Haras du Reverdy,rytter : Emil Vestergård

 

DRF Championat for ungheste, 4-års springheste indl.kval.

 

  • Nr. 1 - 8,5 - Katrinelund Satisfaction e.Sandro's Adel / Crelido,opdrættet af Ib Kirk,rytter : Laila Pedersen
  • Nr. 6 - 8,2 - Svalegårds Gold Crelido / Grannus Ass,opdrættet af Lars Krabbe,rytter :Laila Pedersen
  • Nr. 8 - 8,1 - Teglvangs Athene Jong e.Acolino / Willemoes,opdrættet af N.og Sten Jong Villumsen,rytter :Alexander L Kjeldsen
  • Nr. 8 - 8,1 - Galliano LW e.Acolino / Candillo,opdrættet af Lone Wollesen,rytter : Sashia Astrup Jensen

 

 

Frederikshavn Rideklub C-stævne i dressur med Stilcup

LA2

  • Nr.2  - 67,9% - De Luca L efter De Noir / Combine-Wunder / Come Back II,opdrættet af Peter Lambertsen,rytter: Lise Lambertsen

 

Vi ønsker avlere,ryttere og ejere stort tillykke med de flotte resultater.

 

 

Foto : Privat



<